Wackes skriver på FN-dokument för hållbart företagande och ledarskap
United Nations Global Compact är ett organ som enar företag kring hållbart företagande genom att man skriver på ett frivilligt åtagande grundat i FNs hållbarhetsmål.
Det handlar bland annat om att bedriva etiskt ledarskap, jobba mot orättvisor och samarbeta med myndigheter för transparens och allmänt verka så gott man kan för planetens och människans bästa.
Hittills har 11.383 företag i 157 länder skrivit på för det här globala samarbetet, och ett av dessa är alltså Wackes.
– Vi måste jobba mer tillsammans, vi kan inte låta världen glida isär och där har vi företagare en stor uppgift. Vi har skrivit på det här för att vara med och stödja samarbete världen över, och jag tycker många företag i vår bransch borde vara med, så vi gemensamt kan titta på vilka av FN-målen vi kan vara med och påverka, säger Thomas Davidsson på Wackes.
Mer om United Nations Global Compact i Sverige hittar du här.