
Johan Fensby (Country Manager, Kyocera Nordic) , Jan-Olof Jungersten (vd Visutech sitter framför Takuya Marubayashi som är ansvarig för Kyocera i Europa.
Visutech blir Kyoceras distributör i Skandinavien för produktionsmaskinerna med vattenbaserad inkjet-teknologi. Visutech, som idag säljer HP Indigo, breddar därmed sitt erbjudande med denna nyutvecklade maskin.
Avtalet innebär att Kyocera nu lanserar denna grafiska maskin i Sverige.
Det handlar om den nyutvecklade tryckpressen Taskalfa Pro 15000c som är en arkmatad inkjetpress utvecklad för produktion av till exempel direktreklam, kataloger, manualer, bipacksedlar, tidskrifter, böcker och kuvert, men även civilgrafiska applikationer med något lägre färgtäckning.
– Med Visutech får vi en av Nordens mest framstående leverantörer av digitala produktionslösningar, med lång erfarenhet och stor teknisk expertis, säger Johan Fensby, Country Manager på Kyocera Document Solutions Nordic.
– Kyoceras inkjetmaskiner passar väl in som komplementet till vårt befintliga utbud av digitala offsetpressar. Vi breddar vårt erbjudande och fortsätter att addera mervärde till våra kunder. Tillsammans ökar vi möjligheterna när det gäller digital flexibilitet, både med högsta offsetkvalitet och nu också med inkjet för stora volymer till riktigt låga körkostnader. Det blir nu ”det bästa av två världar” för våra kunder, säger Jan-Olof Jungersten, VD på Visutech.
Passar applikationer med lägre färgtäckning
– Våra kunder efterfrågar arkmatad inkjet som ersättare för produktion av applikationer med lägre färgtäckning och stora volymer, produkter som idag körs på befintliga tonermaskiner och till viss del i konventionell offset. Kyoceras inkjetmaskiner erbjuder precis vad de efterfrågar men till en bättre TCO (total cost of ownership) än vad som hittills har erbjudits på marknaden, säger Johan Gustafsson, säljchef på Visutech.
Man skriver att pressen är konstruerad för att förbruka mindre elektricitet än sina konkurrenter och uppnår ett TEC-värde på 4,3 kWh.
– Det är oerhört lågt för en så stor och kraftfull produktionsmaskin.
– Kyocera Pro Taskalfa 15000c printar 150 sidor i minuten och när det gäller tillförlitlighet kan man lita på att japanska Kyocera producerar pålitliga produkter, säger Johan Lidström, vice vd på Visutech.
Pressen kommer snart att finnas på plats i Visutech Digital Academy i Göteborg, meddelar man i ett pressmeddelande.