Gå till innehållet

Vindspelet byter vd

På nytt jobb

Vindspelet Grafiska i Borås byter vd. Tommy Dise, som varit vd de senaste nio åren, lämnar den första maj över vd-stolen till nuvarande försäljningschefen Hans Ekelund (bilden).

Hans Ekelund (Linkedin) kom till Vindspelet vid årsskiftet som försäljningschef och tar nu över vd-ansvaret i koncernen. Hans kommer fortsatt att vara placerad i Vindspelets lokaler i Viared utanför Borås.

Tommy Dise har varit med och byggt upp samt format bolagen till dagens utseende och dessutom varit drivande i Vindspelets stora investering i nya lokaler och det helt nybyggda fristående bokbinderiet.

– Det har varit en spännande tid med många utmaningar och många intressanta möten men nu är det dags att lämna över ansvaret, säger Tommy i en kommentar.

Tommy kommer att vara verksam inom koncernen ytterligare en tid.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll