Gå till innehållet

Världspremiär för vägghängd ljuslåda i lättvikt

På Nordic Profile Fair visade Spennare för första gången upp en ny modulär vägghängd ljuslåda som kan byggas på med flera sektioner. ”Det här är en helt annan användarvänlighet”.

På Nordic Profile Fair, 14-15 augusti, visade skyltleverantören Spennare upp sin senaste produkt – Wally. En modulär ljuslåda i lättvikt som kan byggas ihop i sektioner för att täcka en hel vägg.

– Väldigt ofta, fram till nu då, när man gör sådana här vägghängda ljuslådor så behöver man en installatör och elektriker. Men med den här kan du göra det helt själv på plats på mässan, i ett showroom, butiken eller receptionen. Det är det som gör den här unik, säger Fredrik Spennare, försäljnings- och marknadschef på Spennare.

– Du kan bygga en sådan här väggljuslåda från 60 x 60 centimeter upp till 3 meter bred och 2,40 meter hög.

Motivbilden spänns fast i aluminiumram

Ljuslådans konstruktion består av lösa aluminiumprofiler och hörnprofiler som monteras ihop till en ram. Det finns också en förlängningsdel för att skarva profiler med andra sektioner. I aluminiumramen finns inbyggd led-belysning samt en strömkabel för vägguttaget.

Själva motivet trycks på tyg – sublimeringsprint i polyester. Runt kanterna på bilden sys en silikonlist som trycks in i spåret på profilen. Ett beprövat koncept som använts under många år till flera andra av företagets produkter, förklarar Fredrik Spennare.

– Du bara öppnar upp ett snäppe, drar tygvåden på plats, och spänner fast den. Och i hörnkonsolerna så finns det färdiga förberedelser för att bara skruva in en skruv rakt in i väggen.

”En helt annan användarvänlighet”

Han säger att fördelarna med produkten är stora jämfört med andra vägghängda produkter på marknaden. Tunn och lätt i vikt vilket gör Wally lätt att frakta, hantera och montera. Andra liknande produkter kan vara tunga och svåra att montera själv och ha profiler som är vasst kapade vilket gör att det är lätt att skada sig.

– Det här är en helt annan användarvänlighet. Så vem som helst ska kunna montera de här är vår tanke.

Wally

Spennare omsatte närmare 40 miljoner förra året. Företaget har tolv anställda i Norden och Europa.

– Skandinavien är vår största marknad, men vi finns i hela världen. Vi har ett kontor i USA med tre personer. Och även ett dotterbolag i Asien som tar hand om den marknaden. Så räknar man in alla så är vi runt ett tjugotal personer.

– Vi jobbar rätt hårt nu med att ta hand om våra hemmamarknader. Vi växer fortfarande i Sverige, tätt följt av Norge, Danmark och Finland.

Hitta alternativa kunder

Spennare har även andra skyltlösningar i sin portfölj, bland annat det prisade montersystemet Flextile. Spennares kärnverksamhet är portabla displayer för tillfälliga mötesplatser. Den nya produkten Wally ligger lite utanför det området, ändå inom samma nisch och bransch men mer för permanenta behov, förklarar han.

– Den är lite annorlunda så det blir intressant för oss också att skapa nya vägar. Vi ser det här som möjlighet att titta på alternativa kunder, säger han och tillägger att Spennares produkter säljs uteslutande via återförsäljare.

– Vi räknar med våra återförsäljares hjälp att kunna nå ut till nya potentiella slutkunder.

– Det här är något annat än många av de produkter vi har haft i vår historia som sträcker sig 21 år tillbaka i tiden. Så det här är väldigt spännande för oss, säger han och avslöjar att en annan ny produkt med led-belysning, men som inte är vägghängd, kommer att lanseras i början av kvartal ett eller två nästa år.

Två års produktutveckling

Spennare har under två års tid utvecklat och designat produkten i ett tätt samarbete med konstruktörer och industridesigner i ett separat bolag, Catino. Tillverkningen av Wally sker i Kina och produkten skeppas till Spennares lager i Stockholm som sedan förser hela Europa. Man har också ett lager i USA. Ljuslådan finns nu redan på lager och man är redo att bearbeta marknaden:

– Så det är en uppmaning till alla våra återförsäljare, befintliga såväl till de som är intresserade, att höra av sig. 

Senaste från Teknik

Ur branschregistret