Uppdatering inför Nordic Profile Fair Online och den fysiska mässan i januari

Maria Olsson och Roger Nilsson på PWA som arrangerar den digital mässan.
Branschkoll har pratat med PWAs projektledare och ansiktet utåt för den digitala mässan, Maria Olsson, för att få en uppdatering med det senaste inför kommande mässan.
Den digitala mässan går som bekant av stapeln 17-19 augusti och totalt blir det 19 utställare samt några ännu ej avslöjade föreläsare.
Bland nykomlingarna hittar vi bland annat Orrefors Kosta Boda, Haunterwear (som säljer friluftskläder) och Roswi.
Maria berättar att augustimässan alltid är lite mindre än den i januari framförallt bland textilföretagen som i regel släpper sin kollektion i början av året.
En annan, lite unik, anledning till varför vissa utställare avböjt att vara med är att de logistikproblem vi ser just nu runt om i världen både med transporter men också att produktionen gjort att vissa helt enkelt inte hunnit få fram sin prover och nyheter ännu.
Ska bli ännu enklare att videochatta
Den största uppdateringen som skett med plattformen inför höstens mässa är att man nu kan boka in videomöten med de utställare man vill träffa direkt i plattformen, den här tjänsten öppnar en vecka innan mässan drar igång.
Vidare har man förenklat videochatt-funktionen och gjort det möjligt för flera personer kan videochatta samtidigt direkt i plattformen, således behöver man alltså inte koppla upp sig mot en extern videokonferens-tjänst. Videotjänsten sägs också blivit mer anpassad för produktvisning.
– Vi börjar bli vana vid videomöten nu och med uppdaterade funktioner som gör det ännu enklare tror jag det kommer bli bra uppslutning kring den typen av möten. Videomöten gör det möjligt för besökarna att snabbt och enkelt genom samtal med säljarna få information specifikt om de produkter man är på jakt efter, söker man exempelvis efter handdukar har man kanske inte tid att kolla på leverantörens samtliga videos, säger Maria Olsson på PWA och tillägger:
– För att besökarna ska kunna boka videomöten på den digitala mässan måste man vara inloggad, om du redan besökt mässan en gång men inte kommer ihåg dina inloggningsuppgifter, använd funktionen glömt lösenord. Det går inte att skapa ett nytt konto om du redan har ett.
Mässan kommer också fortsatt vara ”kvällsöppen”, vilket betyder att du kommer kunna kika in i obemannade montrar efter klockan 18.
Samtliga klara utställare för den digitala mässan:

Totalt 19 utställare till augustimässan (20 om du räknar med PWA lounge).
Det blir en fysisk mässa i januari
Kommunikationen om den fysiska mässan som väntar i Elmia i januari har varit knapp, men planen är att den ska bli av.
– PWA och Elmia släppte datumen under mars men på grund av pandemins effekter har vi legat lågt tills vi vet mer. Men som landet ligger just nu så blir mässan av, berättar Maria Olsson.
Elmia har bland annat investerat i ett helt nytt entrésystem och en rad olika åtgärder för att förhindra smitta.
– Det kommer inte vara samma mässa som vi var vana vid innan pandemin, men det blir en fysisk träff 18-20 januari. Och det är såklart något vi är många som längtar efter och vi kommer under hösten arbeta vidare tillsammans med Elmia för ett smittsäkert mässdeltagande, berättar Maria Olsson.
Båda mässorna kommer leva vidare
– Marknadsundersökningen som PWA har gjort under våren har visat att både besökare och våra utställare vill fortsätta med en fysisk och en digital mässa. Det är i kombinationen man får det bästa av två världar där man som utställare når sina besökare oavsett om de reser till fysiska mässan eller väljer att stanna hemma och besöka mässan digitalt, förklarar Maria Olsson.
Kontaktuppgifter
Den som är intresserad av att medverka på den fysiska mässan Nordic Profile Fair ska prata med Jonas Berglund på Elmia.
För frågor om Onlinemässan Nordic Profile Fair Online är det Maria Olsson på PWA som gäller