Gå till innehållet

Tetra Pak lämnar Ryssland helt

Tetra Pak har beslutat att efter 62 år att lämna Ryssland helt. Den lokala ledningen i Ryssland tar över verksamheten.

Företagsaffär

Anledningen är Rysslands invasion av Ukraina och de efterföljande sanktionerna mot landet. Detta gör det omöjligt för företaget att bedriva sin verksamhet, det skriver Tetra Pak i ett pressmeddelande.

Man har nått en överenskommelse om att avyttra sin ryska verksamhet till den lokal ledningen, med avsikten att ”minimera påverkan på anställda och fortsätta att stödja konsumenternas tillgång till viktig mat”.

Tidigare i år uttalade sig företaget om den ryska invasionen av Ukraina som man fördömde, och valde då att dra ner produktionen i Ryssland, samtidigt donerade man även drygt 21 miljoner kronor till Unicef.

2021 omsatte Tetra Paks verksamhet i Ryssland cirka 430 miljoner euro, motsvarande cirka 4,5 miljarder kronor.

Mer i ämnet: Packaging

Senaste från Branschkoll