Systemtext bygger om i Malmö efter rekonstruktionen

Sven Totté, vd Systemtext.
Skylt- och dekorföretaget Systemtext har i samband med en rekonstruktion startat en ombyggnation av tillverkningsenheten i Malmö som ska stå klar i februari. Man har också stängt skyltproduktionen i Växjö samtidigt som man byter till ett nytt kontor på orten. Fortsatt närvaro finns på samtliga orter Malmö, Göteborg, Stockholm och Växjö.
Enligt ett pressmeddelande från företaget avslutade man den 11 december framgångsrikt företagsrekonstruktionen och är ”åter igen är ett stabilt bolag med en lovande framtid”.
– En av de stora förändringarna som genomfördes i samband med rekonstruktionsplanen är ombyggnationen av vår fabrik i Malmö, som kommer att bli en integrerad skylt- och dekorfabrik. Processen innebär att vi har stängt vår skyltproduktion i Växjö och vårt Växjökontor flyttar till en ny lokal. Det har verkligen varit tungt att genomföra processen då planen även innefattat en del personalnedskärningar, men samtidigt har det varit nödvändigt att vi agerar för att säkra ett långsiktigt hållbart Systemtext, säger Sven Totté (LinkedIn), vd för Systemtext i meddelandet.
Målsättningen säger man är att fortsätta vara en av Nordens tre ledande aktörer inom skyltar, dekor och arbetsmiljöskyltar.