Storbildsfabriken i Linköping investerar i bredaste sublimeringsprintern
Pressmeddelande Storbildsfabriken 2011-10-18
Tryckeriet Storbildsfabriken i Linköping har hösten 2011 fått ett stort tillskott i sin produktionsanläggning, i form av en sublimeringsprinter som kan trycka på polyester och andra mjuka material med upp till 3,3 meters bredd.
– Vår nya sublimeringsprinter har den allra senaste tekniken och en storlek som gör oss unika på den svenska marknaden, berättar David Bergman, ägare av Storbildsfabriken.
Storbildsfabriken har producerat trycksaker med sublimeringsteknik sedan starten 2005, där textilier som tygvepor och beachflaggor hör till de allra populäraste produkterna. För att få ännu större möjligheter att trycka olika sorters textillösningar åt sina kunder har Storbildsfabriken investerat i en ny, enorm sublimeringsprinter. Printern är av modellen DFP-1320 från det italienska företaget ATP Color, en direct-to-fabric-lösning med inbyggt skärsystem.
– Även om det finansiella läget i Europa har blivit mer osäkert ser vi en fortsatt stor marknad för storformatsprint, säger Mikael Wrang, VD på Storbildsfabriken. För många av våra kunder är mässor och event oerhört viktiga marknadsförings- och försäljningsverktyg, och där är våra textilprodukter och montersystem givna val för att förmedla sitt budskap. Att kunna erbjuda fler produkter, större mått, bättre färger och snabbare leveranser är därför en värdefull investering för oss.
Nya lösningar med textilprint
En tydlig trend när det gäller tryck på mjuka material är att allt fler använder textilier som en snabb och smidig interiörslösning, som exempelvis att trycka tygväggar inför mässor som lätt sätts upp med kardborreband. Storbildsfabriken trycker främst på polyester av hög kvalitet, ett material som både är lätt att transportera och som håller sig skrynkelfritt.
– Polyester är ett betydligt mer miljövänligt material än till exempel PVC som används till banderoller, och stämmer därför bättre med många företags miljöprofil, säger David Bergman. Textil ger också en mer levande känsla än tryck på pappersmaterial, och med vår nya sublimeringsprinter får den tryckta bilden dessutom fantastisk färgåtergivning.
Moderna sittpuffar med eget motiv
En annan produktnyhet som Storbildsfabriken erbjuder är sköna sittpuffar med tryckta fodral som kunden själv kan välja motiv på, en bild eller logotyp till exempel.
– Sittpuffar har ökat i popularitet och görs idag i betydligt bättre material än 80-talets saccosäckar, säger David Bergman. En sittpuff med unikt tryck sticker ut rejält och är ett häftigt inslag på mässor och event, liksom inom butiks- eller kontorsinredning.