Gå till innehållet

Signcore med ny DTF-film i sortimentet

Återförsäljaren har varit involverade och ställt krav i utvecklingen av nya DTF-filmen Instant Peel. Målen överträffades, enligt Simon Nyman.

Material

Signcore har tagit fram DTF-filmen Instant Peel. Filmen ska kombinera hög printkvalitet, vara lätt att applicera och säkerställa jämna och snygga överföringar till ett attraktivt pris, enligt återförsäljaren som skriver att filmen ger ”skarpa detaljer och tydliga färger som håller tvätt efter tvätt”.

Involverade i produktutvecklingen

Simon Nyman, Business area manager, säger till Branschkoll att Signcore varit med på resan i produktutvecklingen – både kravställt och deltagit i tester av DTF-filmen.

De krav som ställts utöver färgåtergivning och kvalitet har bland annat handlat om att nå en lägre temperatur samt mindre tid vid värmning och eftervärmning vilket är en kombination av film och lim, förklarar han.

– Vårt mål var 155°C i 15 sekunder och är glada att kunna säga att det har överträffats då vi har möjlighet ända ner till 130°C och 5 sekunder, även om bäst tvättbarhet ligger vid målet på 155°C i 15 sekunder, säger han och tillägger att kravställningen har gällt Mimakis printrar och Mimakis bläck.

Signcore har börjat sälja DTF-filmen Instant Peel.

Bättre pris och kravspecifikation

Han säger att Signcore nu fått in en film i sortimentet som har en avsevärt mycket bättre kravspecifikation, och ett attraktivare pris, än filmen de erbjuder sedan tidigare från Kodak.

– Vi har fortfarande Kodak i sortimentet för de som kräver Oeko-Tex certifikat även på filmen. Något vi ser som viktigast på bläck och lim, men vissa måste ha det hela vägen, då har vi Kodak som alternativ.

Flera faktorer spelar in

Han påtalar att DTF är väldigt speciellt, vilket gör att de inte kan garantera att filmen fungerar i andra printrar och med andra bläck.

– Det många missar här är att det är en kombination av film, bläck och lim samt tid och temp i ugnen (plus miljö vad gäller temperatur och luftfuktighet i lokalen) och alla dessa i kombination är avgörande för att få ett bra slutresultat, säger han och fortsätter:

– Med det sagt har vi icke Mimaki-kunder som köper filmen och är väldigt nöjda med sitt resultat, men vi kan inte garantera att det fungerar. Vi rekommenderar dessa kunder att de börjar med en provrulle för utvärdering. Kör man däremot våra maskiner och vårt bläck så vet vi att produkten är grymt bra!

DTF-filmen Instant Peel levereras i 60 och 80 centimeter breda rullar.

Senaste från Teknik

Ur branschregistret