Gå till innehållet

Ricoh Pro C9500 kan modifieras för tryck på tjock kartong

Tre substrat, upp till 800 mikron tjocka, har redan kvalificerats för tonerpressen.

Arktryck

Ricoh börjar erbjuda uppgraderingsmöjligheter av tonerpressen Pro C9500 för att den ska kunna trycka tjockare material, upp till 800 mikrometer, bland annat förpackningar, displayprodukter och presentkort.

Dubbelsidigt på två kartongtyper

Hittills har tre olika substrat kvalificerats för Ricohs digitalpress. Ett av kartongmaterialen är en 800 mikrometer tjock kartong och dess styvaste kartongprodukt uppgick till 700 mikron. Pressen kan bara skriva ut på ena sidan av detta material. Två andra boardtyper klarade den däremot att trycka i duplex – Invercote Duo (660 mikron) och Oppboga Prominent (800 mikron). Det skriver sajten Print business.

Karl Elias på Ricoh Sverige säger till Branschkoll att det är modifieringar Ricoh kan göra på maskinerna om kunden så önskar. Om en kund har ett behov av att trycka tjockare material så är det bara att kontakta Ricoh, säger han.

Inte för äldre generationen

Ricoh-nyheten visades upp på Heidelberg Digital i slutet av september. Utan uppgraderingarna har Heidelbergs Versafire LP – samma maskin som Ricoh Pro C9500 fast med annat chassi – en övre gräns på 600 mikrometer.

Enligt Print Business uppger Ricoh att uppgraderingarna att kunna trycka tjockare material inte kommer att tillämpas på den tidigare generationen av tonerpressar. Det skulle kräva för omfattande modifieringar.

Senaste från Teknik

Ur branschregistret