Gå till innehållet

Ricoh parar ihop sig med Aeoon Technologies – fördjupar sin DTG-satsning

Puls

Ricoh satsar vidare på DTG-print (inkjetprint direkt på textil) och ska nu genom sitt samarbete med det Österrikiska bolaget Aeoon nå nya kunder som kör större volymer.

Det här teknik-samarbetet kommer göra det enkelt för Ricoh att erbjuda sina DTG-lösningar till de delar av marknaden som behöver hög produktivitet. Ricoh kommer bidra med sitt inkjet-printhuvud och färglösningar från Colorgate som ägs av Ricoh, skriver man i ett pressmeddelande. Printhuvudet kommer således installeras i vissa av Aeoons DTG-printers.

– Vårt samarbete innebär en skalbar produktportfölj som låter våra klienter anpassa sig efter den ständigt växande digitala textilprint-marknanden. Vi har massor med respekt för Aeoon och deras närvaro globalt inom det här industrisegmentet, säger Dr. Christian Compera på Ricoh.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll