Ricoh lanserar storformatsskrivare med färg
Pressmeddelande från Ricoh 2013-01-21
Ricoh presenterar en unik fyrfärgsskrivare för storformat som vänder sig till CAD-marknaden. Ricoh Aficio™ MP CW2200SP använder Ricohs Liquid Gel™ och är idealisk inom en mängd områden, bland annat inom arkitektur, tillverknings-, verkstads- och byggnadsindustrin, för stadsbyggnadsnämnder samt inom produktdesign. Den förväntas även möta de krav som interntryckerier och printshops har. Tack vare det snabbtorkande Liquid Gel-bläcket höjer skrivaren produktiviteten, minimerar suddiga utskrifter och ger superb linjenoggrannhet. Den nya storformatskrivaren lanseras nu även i Sverige.
Inom CAD-marknaden har man traditionellt skrivit ut på svartvita enheter, men nu börjar de i allt större utsträckning vilja ha snabba och högkvalitativa färgutskrifter. Arkitekter kan använda färg för att göra sina ritningar mer lättlästa och t.ex. märka elektriska detaljer i rött och vattenledningar i blått. Med MP CW2200SP kan de även vid behov skriva ut skisser och andra dokument snabbt på plats. Den här typen av omedelbarhet förenklar uppdatering och revidering samt minskar risken för kostsamma fel som kan uppstå på grund av föråldrade dokument.
MP CW2200SP har en inbyggd skanner som gör det möjligt att digitalisera handritade skisser och arkivera äldre dokument. Med skannern får man en låg total ägandekostnad och en utrymmessnål enhet jämfört med andra färgenheter på marknaden – speciellt för företag som idag använder separata system för färgutskrifter och skanning.
Miljöpåverkan är låg tack vare en uppvärmningstid på 40 sekunder och en låg effektförbrukning – endast 10% av vad andra skrivare i samma klass har. Produktiviteten hålls hög med en lätthanterad enhet och ett intelligent gränssnitt. MP CW2200SPskriver ut 1,8 svartvita A0-dokument i minuten och 0,6 i färg. Med sin snabba uppvärmning skriver den ut de första fem arken snabbaren än någon annan LED- eller inkjetmodell i sin klass. Bekvämligheten höjs ytterligare ett snäpp med en USB-port som lagrar och ger åtkomst till dokument utan behov av en dator.
En maximal utskriftsbredd på 914 mm för utskrifter större än A0 höjer flexibiliteten och en sugmatad pappersmatning garanterar enklare pappersfunktion. Den staplar 20 ark som standard och har en andra rulle för effektiv matning av mer papper.