Papyrus Supplies centraliserar logistiken till Göteborg
Papyrus Supplies etablerar ett nytt centrallager för Skandinavien i Göteborg vilket ska ge en ”ökad tillgänglighet och förbättrad leveranssäkerhet för kund”. Förändringen förväntas vara genomförd under mitten av 2015.
Centraliseringen innebär att den lager- och distributionsverksamhet som Papyrus utför i Stockholm, Holsbybrunn och Malmö flyttas till Mölndal strax utanför Göteborg.
– Vi ser positivt på framtiden. Med en centraliserad och skalbar logistikstruktur har vi rätt förutsättningar att utveckla och expandera vår totala verksamhet i Norden säger Dan Andersson, VD på Papyrus Supplies i ett pressmeddelande.
Papyrus Supplies är grossist av städprodukter, hygienartiklar och förpackningslösningar till serviceföretag, offentlig sektor och tillverkande industri.