Gå till innehållet

PÅ Media uppgraderar crossmedia-lösning

Puls
På bilden: Tomas Pall, PÅ Media; Per Rutström, Konica Minolta; Daniel Åhlberg, PÅ Media och Anders Eriksson, VBS.

På bilden: Thomas Pall, PÅ Media; Per Rutström, Konica Minolta; Daniel Åhlberg, PÅ Media och Anders Eriksson, VBS.

PÅ Media har tecknat en order om en uppgradering av sin lösning för cross-media. Affärär gjord med Konica Minolta och deras partner VBS. PÅ Media investerade redan år 2010 i Direct Smile crossmediasystem. Både då och nu låg investeringen kring en halv miljon kronor.

Man skriver i ett meddelande att affären nu i maj 2012 är en stor uppgradering av PÅ Medias nuvarande Direct Smile Crossmedia med en helt ny helhetslösning tänkt för volymhantering av crossmediauppdrag.

– PÅ Media har uppdrag inbokade under 2012 som ska hantera omkring 1 miljon helt personliga och unika mottagare kombinerat för både tryck, mail och sms, säger Thomas Pall i ett meddelande.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll