Gå till innehållet

Ny vinylskärare för skrivbordet

Maskiner

Roland har släppt en ny skärplotter som får plats på skrivbordet. Nya Versastudio GS2 24 Desktop Vinyl Cutter är den första Roland DG-skäraren som erbjuds under varumärket Versastudio.

Den är utvecklad för mindre företag som vill ha en professionell skärlösning som erbjuder nästa nivå i prestanda, skriver man i ett pressmeddelande.

”Med ett högre skärtryck på upp till 500 gf och en maximal skärhastighet på 850 mm per sekund, tar GS2 både skärkraft och produktivitet till en helt ny nivå.”

Den kan skära en mängd olika material – allt från tunna värmetranfers och fönsterfilmer till tjocka papper, och vanlig vinyl.

I den medföljande designprogramvara Roland DG CutStudio går det att skapa skärdata för text och illustrationer. Det går också att extrahera konturer från bilder med mjukvaran och det finns plugins för koppling direkt från Illustrator och Coreldraw.

Mer information har Roland på sin sajt.

Läs mer

Senaste från Teknik

Ur branschregistret