Medieinvesteringarna mot ”all-time-high” — ökade sju procent tredje kvartalet


Madeleine Thor, vd på IRM, spår all-time-high för medieinvesteringarna under 2016. (Bild: IRM)
Fotbolls-EM och OS drog upp förväntningarna – och medieinvesteringarna under det tredje kvartalet slog till och med prognosen.
IRMs senaste rapport visar att marknaden nu får ytterligare en skjuts, tillväxten var 7,3 procent under Q3 2016 relativt samma kvartal 2015. Omsättningen uppgår därmed till knappt 7,9 miljarder kronor under kvartalet.
– Inte sedan 2011 har vi sett en tillväxt på dessa nivåer, det är fantastiskt kul att marknaden nu verkligen lyfter. Vi är på väg mot ett nytt all-time-high. IRM bedömer att medieinvesteringarna passerar 34 miljarder med god marginal under 2016, kommenterar Madeleine Thor, VD IRM.
Under kvartalet går flera kategorier bra, däribland utomhus, som visar en tillväxt om nästan 20 procent relativt samma kvartal 2015. Motsvarande siffra för radio är 14 procent. TV växer med dryga 3 procent, och det är första kvartalet sedan början på 2014 som mediet noterar positiv tillväxt, skriver IRM i ett meddelande.