Gå till innehållet

Koenig & Bauer hämtar ny chef från HP

Den tyska maskintillverkarens nya chef ska basa över civil- och förpackningstrycket på arksidan.

På nytt jobb

Ralf Sammeck lämnar sin roll som vd för Koenig & Bauer arkmatade affärsområde Paper & packaging sheetfed system i juni 2025, en planerad pensionsavgång och generationsväxling. Under sina 25 år på företaget har Ralf Sammeck haft flera olika chefspositioner, meddelar tillverkaren.

”Stark, internationell ledare”

Efterträdare på posten blir Markus Weiss som senast kommer från en ledande roll på HP i Europa. Han tar även plats i koncernledningen från och med 1 februari nästa år. Chefsbytet görs i en övergångsperiod för att säkerställa kontinuiteten, enligt företaget.

– Markus Weiss är en stark, internationell ledare som under de senaste nästan 20 åren har byggt upp ett utmärkt nätverk och har en enorm erfarenhet inom vår bransch. Jag är särskilt glad över detta eftersom våra kunder är mycket viktiga för mig, säger Ralf Sammeck om sin efterträdare i ett meddelande.

Offset med digitalt som komplement

Markus Weiss säger i ett uttalande att offsettryck kommer att förbli den ledande teknologin inom förpacknings- och kommersiellt tryck på lång sikt, kompletterat med innovativa lösningar inom prepress och postpress. Samtidigt blir digitaltryck allt viktigare.

– Den optimala kombinationen av båda teknologierna skapar nya tillväxtmöjligheter för våra kunder och visar att deras gemensamma användning kommer att forma framtiden för tryckindustrin. Jag är glad över att kunna bidra med min kunskap och erfarenhet inom detta spännande område till den ledande förpackningstillverkaren tillsammans med ett fantastiskt team.

Koenig & Bauer har tidigare meddelat att man valt att koncentrera sina affärsverksamheter genom att gå från tre till två segment – Paper & Packaging Sheetfed Systems (P&P) och Special & New Technologies (S&T).

Mer i ämnet: Packaging

Senaste från Branschkoll