IT-utveckling och e-business för framtidens grafiska företag

Nätverksträff med Grafkom i Stockholm 2016. Nästa gång träffas man 26-27 april i Stockholm.

Nätverksträff med Grafkom 2016. Nästa gång träffas man 26-27 april i Stockholm.
För alla grafiska företag som funderar på sin it-utveckling och försäljning på nätet i olika former är nästa träff med nätverket Grafkom ett tillfälle att skaffa ny kunskap och diskutera framtiden. Under temat ”it och e-business” delar personer från hela värdekedjan med sig av kunskap och erfarenheter.
E-handel handlar om väldigt många olika saker – exempelvis strategi, utveckling, it och försäljning – och dessa delar lyfts fram under fyra olika presentationer på nätverksträffen 26-27 april i Stockholm.
- Så här bygger Bobergs nästa generation e-handel för grafisk bransch
Jonas Ullberg, ansvarig e-handel, Edita Bobergs - Outsourca systemutveckling till andra sidan jorden – fallgropar och möjligheter
Thobias Ålund, Vintrex och Magnus Huglén, Unileap - Därför ska du inte investera i web-to-print
Morten B. Reitoft, CEO, Print Provider International - Viktiga trender inom e-handel
Olle Lindberg, Country Manager Sweden, Vaimo
Totalt är det över 20 presentationer på GrafKom I/O som nätverksträffen kallas och andra teman är bland annat automatisering med robotar och försäljning/CRM.
Alla talare presenteras på grafkom.se/io där man också kan se vilka som redan anmält sig.
Grafkom är en medlemsorganisation som är öppen för alla aktörer i värdekedjan för grafisk kommunikation.