Gå till innehållet

Investerar i e-handelsförpackningar – ”lösningen är till sin natur hållbar”

Investeringen ska serva hela Europa.

Investering

E-handel fortsätter att vara en stor handelsplats även efter pandemin. Men ett återkommande problem vid packning av produkter för e-handelshantering är att det blir onödigt stora paket med en massa luft i förpackningen vilket ger extra kostnader och en negativ miljöpåverkan.

VPK Group, med svenska produktionsenheter i Söderala, Norrköping och Bäckefors, har tagit denna fråga på allvar och lanserar nu sitt varumärke ”fit2size” som baseras på att använda så kallad ”fanfold” som grund för att storleksanpassa förpackningarna till den unika varan.

Lanseringen av varumärket fit2size blir möjlig tack vare att företaget installerat en Universal Unifold 220 höghastighetslinje för tillverkning av fanfold-baserade förpackningar i sin enhet i Alizay, Frankrike. Detta system ska sedan kunna serva hela Europa.

– Vi vill att vår framtida wellpappfabrik i Alizay ska vara en av de mest hållbara på marknaden. Våra fit2size Fanfold-ark kommer att vara gjorda av papper från vårt pappersbruk som ligger nära Alizay. Vi tror att våra Fanfold-lösningar därför kommer att vara den grönaste förpackningslösningen för e-handel och logistik, eftersom fanfold till sin natur är en hållbar produkt, säger Pierre Macharis, vd för VPK Group, i ett pressmeddelande.

Mer i ämnet: Packaging

Senaste från Branschkoll