Hultafors Group drar på roadshow tillsammans med Ahlsell

Hultafors Groups workwear-varumärken befinner sig på Sverigeturné via Ahlsells butiksnät.
Hultafors Group har inlett den workwear-betingade roadshow som ska ta koncernens varumärken från Helsingborg till Kiruna under en sjuveckors-period.
Roadshowen görs i samarbete med Ahlsell och det är via Ahlsells butiksnät som man kommer träffa kunderna runt om i landet.
Kom och testa nyheter och andra spännande produkter från premiumvarumärken som Hultafors, Fristads, Snickers Workwear, Wibe Ladders, Hellberg Safety, Solid Gear, Fein och CLC. Självklart kommer det även att finnas extra fina erbjudanden, skriver man i ett nyhetsinlägg.
Förutom klassikern att bjuda på lunch har man hittills under turnén, som pågått en vecka, hittat på lite olika aktiviteter. I Kristianstad fick man exempelvis besök av ”husdrömmar-profilen” Gustav.
Fristads som numera ägs av Hultafors Group är ett av varumärkena som är med på turnén och de passar på att visa upp sin kollektion Fristads Green.
– Detta är en möjlighet för alla hantverkare av få lära sig mer om våra Fristads Green produkter, där samtliga plagg är miljödeklarerade och hela tillverkningskedjan genomsyras av miljötänk och innovativa lösningar för att lämna minsta möjliga avtryck på miljön, säger Sofia Wackling, marknadschef Sverige på Fristads, i ett pressmeddelande.
Mer information om eventet hittar du här.

Schemat för Hultafors Groups Sverigeturné som går via Ahlsells butiksnät.