Gå till innehållet

Hjälporganisation söker lokala tryckerier för att hjälpa riskgrupper

Corona

Organisation som heter FIKK, Frivilliga insatser vid kris och katastrof, söker efter lokala tryckerier runt om i Sverige för hjälp att trycka upp affischer.

Syftet är att upplysa personer om möjligheten att få hjälp med hemtransporter av mat och mediciner.

– För att det skall bli effektivt så är tanken att det skall sättas upp A4-posters där personer vistas så som exempelvis mataffärer och apotek, säger Mikael Rosvall som är kommunsamordnare på Fikk till Branschkoll.

Istället för att trycka upp en stor mängd hos ett tryckeri och sedan lösa distributionen runt om i hela Sverige med de kostnader och ledtider som det innebär så är tanken att göra detta lokalt.

– Gör man det lokalt så blir inte antalet så stort och man får en möjlighet som tryckeri att komplettera postern med sitt företagsnamn.

Om du driver ett tryckeri och är intresserad av att ställa upp så kontakt Mikael Rosvall direkt på mikael.rosvall@fikk.se.

Läs mer om Fikk på www.fikk.se

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll