”Hackade” webbsidor marknadsför Guldnyckeln
Pressmeddelande från Swedma 2013-01-18
En snabb titt i de svenska reklambyråernas kundmappar visar att många är riktigt duktiga på direktmarknadsföring, DM. Utan att egentligen veta om det. Den okunskapen vill SWEDMA, som årligen ordnar Guldnyckeln, Sveriges största tävling i just DM, ändra på. Som ett led i marknadsföringen inför årets tävling har SWEDMA därför bland annat valt att ”hacka” reklambyråers webbsidor. Efter sig har de lämnat några förslag på vad byrån skulle kunna tävla med. Det vill säga det mesta som, oavsett media, gett mätbart resultat.
– Vi blev positivt överraskade över hur mycket bra, tävlingsbar DM de svenska byråerna gör, säger Eva-Lotta Laurin, vd på SWEDMA. Det är också anledningen till att vi lagt stor vikt på att förklara just detta för branschen. Hackade sajter är bara en del av kampanjen, vi gör också riktade DR-utskick, annonser, en bok med exempel på typiska DM-kampanjer och mycket annat.
Kampanjen är framtagen tillsammans med reklambyrån Mecka. Arbetsgruppen består av Kristian Sahlberg och Oskar Pettersson, AD; Lasse Kampe, copywriter; Linda Andrén och Mats Alfredsson, projektledare; Andreas Norén, original; Magnus Tapper och Andreas Gotfredsen, webbutvecklare och Stefan Wiklund, produktionsledare.
SWEDMA:s egen definition av DM:
DM är målgruppsanpassad marknadsföring som, oavsett mediekanal, har lett fram till mätbart resultat på individnivå.
Guldnyckeln arrangeras årligen av SWEDMA i form av en inspirationsdag samt en galakväll där Sveriges bästa direktmarknadsföring utses. Inspirationsdagen är fylld av intressanta föreläsare och möjlighet till många spännande möten med branschkollegor. Guldnyckeln äger rum den 21 mars i Globen Annexet, Stockholm. Mer information finns på guldnyckeln.se.