Gå till innehållet

Gelato utses till ett av världens mest innovativa företag

Listan över "Världens mest innovativa företag" är framtagen av den amerikanska tidskriften Fast Company.

Puls

Listan är uppdelar i flera olika delar och det är inom kategorin tillverkning som Gelato tagit sig in på listan – där man har sällskap av bland annat raketbyggare (Ursa Major) och 3D-printbolag (Stratasys).

Förutom det globala nätverket av grafiska producenter så har Gelato en plattform som effektiviserar tillverkning, inköp och logistik för tryckerier. Allt tillgängliggör effektiv lokal produktion av individanpassade produkter, en marknad som växer snabbt.

Att vår mjukvara uppmärksammas av Fast Company är en ära och ett kvitto på vårt teams arbete med att driva förändring inom global produktion.

Henrik Müller-Hansen, vd och grundare av Gelato

Företagets lösningar Gelato Connect och Gelato Create använder AI för att optimera produktionsprocesser och möjliggör lokal tillverkning i över 30 länder med mer än 140 samarbetspartners.

– Vår vision är att omdefiniera global tillverkning till fördel för människor och miljö. I takt med att vårt system implementeras på allt fler produktionsanläggningar runt om i världen kommer lokal produktion att öka, vilket gör konsumtionen smartare, grönare och leveranserna snabbare, säger Henrik Müller-Hansen i ett meddelande.

Se övriga företag på Fast Company:s lista över tillverkande bolag och de som placerat sig på huvudlistan.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll