Gå till innehållet

Fujifilm ingår partnerskap inom webb-to-print

Erbjuder företag flexibiliteten att skapa, hantera och leverera dynamiska tryck- och marknadsföringsmaterial.

Mjukvara

Fujifilm skriver i ett pressmeddelande att de har ingått ett strategiskt partnerskap med Infigo, en leverantör av molnbaserade webb-to-print-lösningar.

Initiala syftet med samarbetet är att integrera webb-till-tryck-lösningar med Fujifilms digitala press för flexibla förpackningar; Jet Press FP790. Pressen är framtagen för att möta konsumenternas behov som små upplagor, hållbarhet och snabba leveranser.

– Genom att kombinera våra styrkor kommer vi att erbjuda lösningar som möjliggör för tryckare att effektivisera processer, minska kostnader och sitt koldioxidavtryck. Företag kommer enkelt att kunna skapa, hantera och leverera dynamiska tryck- och marknadsföringsmaterial, säger Paul Bromley, global försäljningschef för Infigo.

Partnerskapet tillkännagavs under Labelexpo och kommer att erbjuda verktyg för att effektivt producera, hantera och distribuera dynamiskt marknadsföringsmaterial.

Senaste från Teknik

Ur branschregistret