Gå till innehållet

Försäljningen av inbundna böcker ökar – och pocketböcker minskar

Puls

Den totala bokförsäljningen ökade under det första halvåret 2017 med 4,5 procent i kronor räknat. Streamingtjänster, barnböcker och en ökad försäljning i internetbokhandel står för ökningen.

Detta framkommer i ny statistik, för det första halvåret 2017, från föreningen Svenska Förläggare.

  • E-boksförsäljningen ökade med 171,7 procent
  • Försäljningen av pocketböcker minskade med 7,5 procent i kronor räknat
  • Inbundna böcker ökade med 3,3 procent
  • De digitala abonnemangstjänsterna ökade med 55 procent i kronor räknat
  • Den fysiska bokhandeln minskade med 4,7 procent
  • Dagligvaruhandelns bokförsäljning minskade med 16,4 procent
  • Räknat i antal exemplar minskade antalet sålda böcker med 2,9 procent (om man räknar bort de digitala tjänsterna)
  • Försäljningen av barn- och ungdomsböcker har ökat stadigt under flera år. Under första halvåret 2017 ökade försäljningen med ytterligare 4,0 procent räknat i kronor

Branschföreträdare säger att det är för tidigt att säga något om pocketbokens försäljning för helåret.

– För vår del är det alldeles för tidigt att dra några slutsatser av det här. Vi sålde enorma mängder pocket under sommaren, säger Torbjörn Elbe som är vd för Pocketshop till svb.se.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll