Gå till innehållet

Evelina Lindgren på Apak tar ett steg upp

Evelina Lindgren som idag är vd på Apak, byter roll inom företagsgruppen och blir koncernchef i moderbolaget S-Pack.

På nytt jobb

Evelina Lindgren, som tillhör S-Packs ägarfamilj, tillträdde som vice vd i Apak redan vid 27 års ålder och tre år senare utsågs hon till vd. Sedan dess har Apaks omsättning vuxit med drygt 250 procent, från 280 miljoner kronor 2012 till 725 miljoner kronor 2023.

Hennes nya roll som koncernchef är ett led i arbetet med att säkra resurser för nästa steg i koncernens expansiva tillväxtplaner, skriver man i ett pressmeddelande.

– Tidigare har funktionen som koncernchef varit en del av uppdraget som styrelseordförande. Med den tillväxt S-Pack, och i synnerhet dotterbolaget Apak, har haft samt de planer vi har för framtiden ser vi behov av en mer operativ funktion, säger Sophie Persson, styrelseordförande i S-Pack.

2015 utsågs Evelina till Årets unga vd, av ledarskapssajten motivation.se, och 2021 tog hon emot utmärkelsen Årets Företagare bland annat för sin förmåga att driva tillväxt samt hållbarhetsfrågor.

– Vi bedriver vårt arbete med stort fokus på hållbarhet och innovation på koncernnivå. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med ledningarna i våra respektive dotterbolag för att säkerställa att vi drar lärdom av olika framgångsfaktorer inom koncernen, säger Evelina Lindgren.

Ny vd i Apak blir Fredrik Walldal, som tillträder före sommaren. Han har flera års erfarenhet av rollen som vd i tillverkande industri och kommer närmast från Gnutti Carlo Sweden AB.

S-Pack har ägts och drivits av familjen Lindgren sedan 1974. I koncernen ingår emballage- och förpackningsföretaget Apak, Econopack med fokus på premiumförpackningar och Crispo Paper som producerar wellådor.

Mer i ämnet: Packaging

Senaste från Branschkoll