Ctrl Publishing blir en del av it-konsultföretaget Istone


Markus Jakobson, vd iStone och Tobias Hammarstrand, vd Ctrl Publishing.
Verksamhets- och it-konsultföretaget Istone köper Ctrl Publishing.
Istone, med 500 anställda och verksamhet i tio länder, hjälper företag med implementering och drift av affärssystem samt lösningar för e-handel. I och med förvärvet stärker man sitt erbjudande mot marknads- och kommunikationsavdelningar.
Ctrl Publishing tillhandahåller publiceringslösningar som stöttar marknads- och kommunikationsavdelningar för en effektiv kommunikation i flera kanaler och marknader. Ctrl Publishing startade 2000 och har 12 medarbetare som bland annat jobbar med Adobe Marketing och Creative Cloud, inRiver PIM och Censhare.
– Idag handlar det inte bara om att kunna leverera en vara till bästa pris, service och tillgänglighet i en e-handel, det handlar väldigt mycket om själva kundupplevelsen under hela köpresan, säger Markus Jakobson, vd på iStone. Vi välkomnar CtrlPublishing som kommer att bidra med ytterligare kompetens och trovärdighet till vår affär.
Bolaget kommer att verka under det gemensamma varumärket Istone och bolagsnamnet Istone CtrlPublishing. Man kommer också att flytta in i Istones gemensamma lokaler på Drottninggatan i centrala Stockholm under första kvartalet i 2016.
– Att ingå i ett stort och välrenommerat företag som iStone kommer att stärka vår marknadsposition och vår relation till våra kunder och partners avsevärt, säger Tobias Hammarstrand, vd på Ctrl Publishing.