Canon leder patentligan i grafisk bransch
I en sammanställning från det amerikanska patentverket hamnar Canon på tredje plats på listan över företag med flest godkända patent under 2011. IBM toppar listan överlägset med 6.148 patent.
Flera andra företag med anknytning till grafisk bransch, beroende på hur man drar gränsen, hamnar högt på listan. Toshiba, Seiko Epson, Hitachi ligger alla på top-10-listan. Enligt ett pressmeddelande från Canon har man haft en topplacering under de senaste 26 åren.
HP placerar sig på plats 13, tätt följt av Ricoh. Andra företag som Xerox, Fujifilm och Konica Minolta hittas längre ner på listan.
Silverbrook som är kopplat till patenten för den nya Memjettekniken finns på plats 20 med 812 patent bara under 2011. Noteras kan att man just nu ligger i en tvist kring ägandet, vilket lär diskuteras flitigt under nästa vecka på Drupamässan i Düsseldorf.
Amerikanska patent 2011
Källa: U.S. PATENT AND TRADEMARK OFFICE