
Det går inte att utelämna en enda del av flödet – allt måste kopplas samman – och det blir nu mycket enklare med nya plattformen Atomyx.
Det är företaget Four Pees i Belgien som ligger bakom den nya plattformen Atomyx som sätts upp i ett separat bolag. Tanken är att bli en central punkt – knyta samman alla lösningar som används inom grafisk produktion till en plattform. Allt från CRM- och ekonomisystem till frakthantering och de faktiska maskinerna som används i produktionen.
Från start erbjuder Atomyx tre olika delar i sin plattform:
- Atomyx Manage kopplar samman tryckerier och deras tekniska plattformar med trycksaksköpare och onlineplattformar för tryck för det mest effektiva och transparenta arbetsflödet för tillverkning från början till slut.
- Atomyx Prepare är ett komplett API som kan anropas av vilken extern plattform som helst för att konvertera, kontrollera, optimera och förbereda filer för automatiserad trycksaksproduktion.
- Atomyx Layout optimerar användningen av papper och media genom att skapa den mest optimala utskjutningen.
Det blir en kombination av att enkelt kunna hämta och lämna information mellan olika verktyg – men det finns också ”appar” i Atomyx som visar information och som erbjuder nya sätt att skap, planera och kommunicera på olika sätt.
På sajten www.atomyx.io finns mer information och två ”white papers” som på ett mycket bra sätt beskriver hur automatisering och mjukvara kan fungera att att du ska kunna bygga ett verkligt automatiserat flöde för din grafiska produktion.
Svenskt företag bland första partners
Det finns sedan tidigare försök att skapa den här typen av lösning. Dels generella verktyg som Zapier (som som saknar integrationer med många viktiga verktyg för grafisk bransch) men också till exempel Zaikio (som ägs av Heidelberg) som startade för ett par år sedan med en liknande idé som Atomyx. Andra större hårdvaruleverantörerna har egna lösningar – till exempel HP med sitt PrintOS.
Vad är skillnaden? Jo, Atomyx (och Four Pees) är mer fristående från alla de stora leverantörerna och kommer därför ha en chans att få alla de viktiga aktörerna att integrera sina lösningar in i Atomyx.
Först ut att vara med på listan över företag som kopplat upp sig mot Atomyx är en blandning av mjuk- och hårdvaruleverantörer. Särskilt kul är att svenska Omikai är med från början.

De första företagen som har integrationer till Atomyx.
Om man lyckas skapa en lösning där många aktörer vill finnas så betyder det att det mycket enklare går att utvidga sina lösningar och tjänster genom att använda Atomyx som en plattform för integration.
I en intervju av Inkish från lanseringen säger Mathias Erlandsson från Omikai (se nedan) att Atomyx kan transformera hela industrin genom att vara katalysator för att snabba på automatiseringen av den grafiska industrin.
Företaget Cloudprinter, som kopplar ihop tryckerier runt om i världen, har på bara ett par veckor gjort en integration mot Atomyx. Martijn Eier från Cloudprinter berättar i videon nedan om bakgrunden och hur det fungerar. Detta betyder till exempel att tryckerier som levererar till Cloudprinter nu enklare kan skicka information till och från sina andra verktyg som ekonomi- och produktionssystem om de också har APIer för integration.
Inkish.tv gjorde tiotalet intervjuer med olika personer under lanseringseventet i veckan. Du kan se dem alla här.
Man siktar också på att trycksaksköpare ska kunna integrera sina affärssystem så att man på ett enklare sätt får kontroll på beställningar, fakturering, statistik och så vidare.