Den här veckan är bevakningen lite annorlunda eftersom jag är på mässan Sign & Print i Stockholm i tre dagar.
Dels kommer jag titta på de 17 grafiska producenter som ställer ut men också lyssna på intressanta talare i Visutechs monter. Bland annat Elanders, Gelato, Billes och Kartongbolaget som alla ska berätta om sina företag och hur de ser på framtiden.
Tillsammans med nätverket Grafkom har jag också en liten ”monter” precis vid mässans management-scen där det också är en del intressanta talare. Till exempel Madeleine Thor från IRM och Jörgen Svedberg som är varumärkesstrateg på byrån Ehrenstråhle DDB.
Jag och Ulf Sunnberg (Grafkom och Northbridge) håller också en gemensam presentation 12.30 varje dag där vi ska försöka ge lite tips kring hur man jobbar smart i nätverk och med omvärldsbevakning.
Hoppas vi ses där.
/Ola