Gå till innehållet

Branschåtgärder på grund av kriget i Ukraina

Drygt 1,5 vecka har nu passerat och kriget pågår fortfarande i Ukraina, uppslutningen och stödet till Ukraina har varit snabbt och enormt, så även från profilbranschen. Här listar vi några av de åtgärder som branschen vidtagit.

Puls

ACG Gruppen beredda på att emot anställda om de tvingas fly

ACG Nyström har cirka 10 anställda i den ukrainska staden Lviv en av landets västligaste städer som för många flyktingar från Ukraina blir den sista utposten innan man korsar gränsen.

I ett inlägg i sociala medier skriver ACG Gruppen att:

Våra arbetskamrater på ACG Nyström Ukraina befinner sig i en utsatt situation som riskerar att bli mycket svår. ACG Gruppen stöttar på bästa sätt genom att säkerställa att bolagsledningen i Ukraina har full frihet att använda företagets resurser på bästa sätt för att hjälpa alla anställda och deras familjer på plats.

– Vi säkerställer ekonomiskt stöd för vår personal så att de har tillräckligt med kontanter i rätt valuta för att klara sig.
Om det skulle bli aktuellt med flykt från landet är ACG Gruppen beredda att hjälpa dem att komma hit till Sverige och stötta dom här på plats, säger ACG Gruppens vd Jan Evertsson.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FACGGRUPPEN%2Fposts%2F1621076591559272&show_text=true&width=500

Fristads har 270 personer anställda i Ukraina

Leverantören av arbetskläder Fristads har en stor fabrik i Ukraina med cirka 270 anställda. Per onsdag den 2 mars så pågår fortfarande verksamheten i fabriken, enligt de anställdas önskan.

Sedan 2001 producerar vi några av våra mer avancerade arbetskläder i vår fabrik i Ukraina där vi för närvarande har omkring 270 medarbetare. Vi har kontinuerlig kontakt med den ukrainska ambassaden och Röda korset för att följa utveckling. Vi hoppas att den lilla stad där vår produktion finns kommer besparas från militära attacker, men om attackar sker har vi förberett oss för hur vi kan hjälpa våra anställda och deras familjer på bästa sätt. För närvarande fotgår produktionen i Ukraina, enligt lokala rekommendationer och våra anställdas önskningar, skriver Fristads på Facebook.

Stricker ska anställa 100 ukrainska medborgare

Till sin fabrik i den tjeckiska staden Brno ska nu den portugisiske leverantören Stricker anställa 100 personer som är ukrainska medborgare. De kommer ha exakt samma villkor som nuvarande medarbetare har, mer om det kan du läsa här nedan.

LÄS OCKSÅ: Stricker erbjuder jobb till 100 ukrainska medborgare

Lynka planerar att anställda 50 ukrainare

Den stora polska promotionaktören Lynka vill också hjälpa till genom att erbjuda anställningar. I sin produktionsenhet i Polen planerar man nu att anställa upp till 50 ukrainska medborgare. Vidare så kör några av Lynkas anställda lastbilar med förnödenheter till den ukrainska gränsen, det rör sig om kläder, filtar och leksaker till barnen.

– Det är otroligt hur många människor och företag som hjälper till, säger John Lynch, vd och grundare på Lynka, skriver ASI.

Segers Fabriker donerar omsättningen under vecka 9 och 10

Det är fortsatt en väldigt spänd situation för våra anställda i Ukraina, verksamheten i vår fabrik fortgår, enligt önskemål från våra anställda som vill ha något annat att tänka på och behålla någon slags normalitet.

Vi stöttar dem på alla sätt vi kan och kommer donera hela vår omsättning från D2C-försäljningen under vecka 9 och 10. Men självklart är det svårt att få ut leveranser från landet, vi hoppas ni har överseende med försenade leveranser, skriver bolaget på Linkedin.

Segmenta skänker 1.000 jackor

Den Stockholms-baserade återförsäljaren Segmenta skriver på Facebook att de kommer skänka 500 vinterjackor och 500 fleecejackor till behövande i Ukraina och att man är på jakt efter någon som kan se till att de kommer fram och hamnar i rätt händer.

Parnass skänker powerbanks och ger rabatter till kunder

Parnass vd Markus Briedis berättar för Branschkoll att man några dagar efter att kriget brutit ut fick förfrågning från en kund som ville köpa ett par hundra powerbanks för att skicka ner. Varpå Parnass erbjöd powerbanks till inköpspris samt själva skänkte 100 stycken.

– Det här är en lite extra varm fråga för oss på Parnass som ju min pappa grundade, min farmor och farfar flydde nämligen från Baltikum under Sovjetunions-tiden. Jag tycker det är jättebra att folk vill skicka ner saker och vi är öppna för alla typer av samarbeten och om kunder hör av sig låter vi de köpa för inköpspris och försöker matcha när det går. Sen ska man komma ihåg att det är en logistiskt fråga också, först ska man få tag på en lastbil som ska åka ner och sen kan man inte bara att köra ner och tippa av grejerna vid gränsen utan de måste hamna i rätt händer, säger Markus och fortsätter:

– Jag tror det här är en problematik som kommer hålla i sig i åtminstone 12-24 månader, kanske inte själva kriget, men återuppbyggnaden av Ukraina och den humanitära kris som kommer finnas kvar när skjutandet har upphört. Det kommer behövas en jäkla massa hjälp och det är jättebra att vi skickar ner grejer nu men jag hoppas att det finns ett intresse även om sex månader för att hjälpa till och återbygga landet, avslutar Markus Briedis.

SBPR uppmanar branschen att skänka pengar till UNHCR

I fredags skickade SBPR ut ett nyhetsbrev till sina medlemmar där man uppmanar dem att stötta de drabbade i Ukraina genom att skänka pengar till UNHCR.

På SBPR vill vi göra vad vi kan för att stötta offren och uppmanar våra medlemmar att skänka en gåva som går till UNHCR som är på plats för att hjälpa. 370 kr kan räcka till ett nödpaket som räddar liv. Gå in på www.sverigeforunhcr.se och skänk en gåva. Varje litet bidrag gör skillnad, skriver man i ett nyhetsinlägg.

PGM har tagit fram en pin för att stödja Ukraina

Knappen som kostar 99 kronor är utsmyckad med Ukrainas färger samt en solros som är Ukrainas landsblomma.

All försäljning av denna knapp med avdrag för porto går oavkortat till Röda Korsets arbete i Ukraina, skriver PGM.

En pin med en solros och Ukrainas färger.


Det finns säkerligen massor mer som skett från branschens håll, men ovan är exempel på saker vi sett och från personer vi pratat med. Om du vill berätta om något du sett, hört eller gjort skriv jättegärna till redaktionen@branschkoll.se

Mer i ämnet: Promotion

Senaste från Branschkoll