Gå till innehållet

Billigare provtryck för HP Indigo

Skillnaden i kostnader för proofing mellan att använda HP Indigo och HP Designjet med GMG Colorproof kan handla om hundratals euro per provtryck.

Mjukvara

GMG, leverantör av mjukvara för provtryck och färgstyrning, lanserar en produkt anpassad för HP Indigo-användare, kompatibel med HP Designjet Z9+, skriver företaget i ett pressmeddelande.

Nyckelpunkter

  • Skapad för digitaltryck: Att använda en HP Indigo för provtryck är både kostsamt och ineffektivt. Genom att använda GMG Colorproof och en HP Designjet Z9+ printer för att simulera tryckresultatet kan HP Indigo-pressen användas uteslutande för produktion.
  • Kostnadseffektivitet: Skillnaden i kostnader kan handla om hundratals euro per provtryck.
  • Kostnadskalkylator: GMG har utvecklat en kostnadskalkylator för att hjälpa användare att förstå de potentiella besparingarna. Detta verktyg är anpassningsbart, vilket gör det möjligt för företag att mata in sina specifika maskin- och produktionskostnader för en skräddarsydd analys.

– Våra kunder upplever redan besparingar i produktionstid och material genom att använda GMG Colorproof och en HP Designjet Z9+ för provtryck. HP Indigo fortsätter att arbeta med GMG för att maximera effektiviteten och minska den totala ägandekostnaden (TCO) för våra gemensamma kunder, säger Gershon Alon, chef för mjukvarulösningar på HP Indigo.

GMG Colorproof för HP Designjet Z9+ är tillgänglig nu.

Senaste från Teknik

Ur branschregistret