Båda har bästa produktionsskrivaren för ark
Båda är bäst! Precis som Ricoh i somras meddelade att man har ”bästa produktionsskrivarna för ark” säger nu Konica Minolta precis samma sak i ett pressmeddelande. Hur kan detta komma sig?
Så här ligger det till
European Digital Press Association (EDP) utser i en årlig tävling vad man tycker är de bästa lösningarna inom ett tjugotal kategorier inom mjuk- och hårdvara för den grafiska branschen.
- EDP är en sammanslutning av 20 Europeiska grafiska tidningar, bland annat svenska Grafiskt Forum/AGI.
- En teknisk kommitté tillsammans med journalister på de 20 tidningarna utgör tävlingens jury – tekniska redaktörer och konsulter.
- Tillverkarna måste själva anmäla sin produkt till tävlingen för att den ska vara med. Man väljer alltså själv om man vill vara med eller inte.
- Maximalt tre produkter kan bli nominerade i varje klass där sedan en blir vinnare. Deltagaravgiften är 250 Euro per kategori.
Två ark-kategorier
Det finns två kategorier för arkmatade produktionsmaskiner – en ”light” och en ”high” – och Ricoh respektive Konica Minolta var årets vinnare i dessa två. Detta är förklaringen till att de båda kan vara bäst i ”samma” klass. Både Ricoh och Konica Minolta valde att i texterna i sina pressmeddelanden utelämna informationen om de två likartade kategorierna. Den exakta kategorin framgick dock av de bifogade bilderna som utgörs av EDPs logga och vilken kategori man vunnit.
I 2013 års tävling var följande produkter nominerade i de två ark-kategorierna:
- Konica Minolta bizhub PRESS 1250 – vinnare
- HP Indigo 7600 Digital Press – nominerad
- Xerox Nuvera 200/288/ 314 EA – nominerad
- Ricoh C901/C901S Graphic Arts+ – vinnare
- Xerox Colour J75/C75 Press – nominerad
Resultatet är sammanfattat i EDPAwards2013TechnicalReport.