Återvinner mjölkkartonger – blir byggmaterial

Varje vecka lämnar svenskarna mängder av mjölkkartonger till våra återvinningsstationer. Men eftersom kartongerna innehåller både plast och papper bränns idag en stor del av materialet upp som energiåtervinning.
Företaget Recoma vill hjälpa till att ändra på detta genom att göra ett kompositmaterial för byggbranschen av kartongen.
Idén är att nyttja hela kartongen och tillverka byggskivor för innerväggar, fasadbeklädnad och till exempel möbelkonstruktion. Inspirationen har Recoma tagit från liknande innovationer i USA.
– Pappret i materialet ger styrka och plasten är bindemedel. Vi behöver inga andra tillsatser, det är 100 procent avfall som används i tillverkningsprocessen, säger Max Rosenberg, grundare av Recoma i ett pressmeddelande.
Materialet har samma egenskaper som trä, men är mer fuktbeständigt. Det är tätare än trä, men andas ändå, menar Max Rosenberg.
– Materialet påminner närmast om OSB och plywood skulle jag säga och den går att använda till allt som dessa material används till. Att bygga möbler av materialet går också väldigt bra. Samma verktyg och skruvar som till träskivor kan användas, säger han.
Max Rosenberg tycker att mottagandet från byggbranschen varit positivt. Utmaningarna i att jobba med produkten har främst legat inom kategorin byråkrati.
– Det är höga trösklar att få en produkt certifierad och i och med att vi hanterar avfall klassas vi som en miljöfarlig verksamhet så det har varit mycket jobb med alla olika tillstånd för att driva verksamheten, säger avslutar han.