Gå till innehållet

Antalis köper Paperlinx i Danmark och Sverige

Företagsaffär

Antalis International har förvärvat Paperlinx Scandinavia. Krisen för Paperlinx i Europa har därmed nått Sverige där Antalis hittat ett bra sätt att snabbt öka sin närvaro inom storformat.

PaperlinX Scandinavia har sin största verksamhet i Danmark och finns sedan 2013 i Sverige genom förvärvet av Cadorit.

Paperlinx är grossist inom förpackning och storformat med lager och kontor i Holstebro samt Vejle i Danmark samt lager och kontor i Borås.

Den svenska delen av Paperlinx med bas i Borås, ingår i danska Paperlinx, omsatte drygt 31 miljoner kronor under verksamhetsåret som avslutades i juni 2014. Totalt omsätter Paperlinx Scandinavia cirka 830 miljoner svenska kronor och har 175 medarbetare.

– Detta förvärv stärker ytterligare Antalis position som en ledande grossist inom Packaging och Visual Communication i den Nordiska Regionen vilket kommer både våra kunder samt leverantörer till godo, säger Jukka Silventola som är ansvarig för Norden, Baltikum och Ryssland på Antalis i ett pressmeddelande.

Tidigare i Paperlinx-krisen

Tidigare i Paperlinx-krisen har den brittiska verksamheten styckats upp av en förvaltare, Polska bolaget är sålt och Nederländerna och Belgien har ställt in sina betalningar. Antalis har tidigare köpt Paperlinx förpackningsverksamhet i England.

Paperlinx.dk och paperlinx.se.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll