Åk med på resan mot framtidens grafiska bransch
Pusslet med talare på Print Next är på väg att läggas klart. Den 19 november möts företag som har bestämt sig för att vara med i framtiden – i en bransch som är under kraftig omstöpning.

Kommande vecka presenteras de sista talarna på Print Next den 19 november – här kan du läsa om de som redan är klara.

På Print Next den 19 November kommer du att få massor av inspiration och kunskap om hur framtidens grafiska företag kan komma att se ut. Det blir allt från utmanande keynotes till handfasta tips på var man ska börja för att ta nästa steg i sin utveckling.
Många av de viktiga frågorna diskuteras – AI, automatisering, hållbarhet och affärsutveckling.
9 av 14 talare har presenterats så här långt och det är en blandning av inspiratörer som ska hjälpa dig i utvecklingen av ditt företag:
- Hur ser framtidens grafiska företag ut? Henrik Müller Hansen, Gelatos grundare, kommer att dela med sig av sin bild av de enorma möjligheter som finns i branschen.
- Inom hållbarhet kommer Anna Linusson som är vd för Svanen att ge sin syn på både Svanen och hållbarhetsmärkningars utveckling och framtid.
- En fråga som ALLA tryckerier berörs av är EU:s avskogningsförordning som börjar gälla nästa år. Jan Ihre från FSC Sverige ger sin bild av nuläget och vad som kommer att krävas av alla tryckerier.
- Förpackningar är omöjliga att digitalisera – men det är en del av branschen är i kraftig omvandling just nu. Elin Furelid som är Director of Future Packaging Pernot Richard/Absolut berättar om möjligheter och utmaningar.
- Som alltid blir det en djupdykning i det ekonomiska läget och hur det ser ut det kommande året – den här gången är det Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom på Svenskt Näringsliv, som står för genomgången.
- Magnus Sandström är Digital Workflow Manager på Taberg Media Group och han kommer att dela med sig av hur man skapar automatiserade lösningar med hjälp av enkel tillgänglig teknik. Det blir tekniskt men också konkret.
- AI har exploderat i användning hos branschens kunder – aldrig har så mycket innehåll skapats och frågan är vilka verktyg är bästa och vad kan man göra. Henrik Vikström som grundat innehållsbyrån Pixel Nordic ger dig svaren.
- Eventindustrin är en stor och viktig kund till den grafiska branschen – vilka är deras utmaningar och hur ser framtidens event ut? Cecilia Perlind är vd för nätverket Sponsrings & Eventsverige och hon kommer att berätta om hur branschen utvecklas just nu.
- Är direktreklammarknaden död? Det anser inte Jan Ringsö som är vd för den datadrivna byrån Reaktion som tidigare i år drog igång en helt ny grafisk produkt som ska skickas ut till landets hushåll – adresserat för att undvika nej-tack-skylten. Jan kommer ge sin bild av hur print och digital marknadsföring kan samspela för bästa effekt.
Fler talare kommer att dyka upp närmaste veckan – men säkra en plats redan nu på grafkom.io/printnext24.