Gå till innehållet

AGI startar Svenska Publishing-Priset i Danmark

Puls

AGI tog nyligen över Svenska Publishing-Priset från Populär Kommunikation och nu drar man igång samma koncept i Danmark – Dansk Publishing-Pris. Den första upplagan av tävlingen går i september 2013.

I Danmark är det AGI:s danska systerbolag Mediamind som står bakom tävlingen, prisutdelningen och seminarierna under dagen.

– Med en historia inom förlagsbranschen är det bara naturligt att vi har en stark önskan om att fokusera på god kommunikation, säger Lis Lykke, chef för Mediamind. Vi konstaterade snabbt att det fanns en bra plattform för ett pris som fokuserar på publicering i sin helhet, och inte på de enskilda delarna som design, text eller bild. Dansk Publishing-Pris premierar publiceringslösningar i en samlad produkt.

I Dansk Publishing-Pris tävlar man i samma tre avdelningar som i Sverige: Digital, Print och Sign. Läs mer på Dansk Publishing-Pris webbplats.

Mer i ämnet: Print

Senaste från Branschkoll