203 miljoner Ikea-kataloger – ”lika populär som Harry Potter”

Årets Ikea-katalog har en upplaga på 203 miljoner exemplar och distribueras i 52 länder på 35 olika språk. Detta gör den lika populär som både Bibeln, Koranen. Och Harry Potter-böckerna. Det skriver bland annat Business Insider.
– Det är en intressant och kul iakttagelse, även om jämförelsen med nämnda publikationer stannar vid antalet. Ikea-katalogen är uppskattad såväl i Sverige som globalt, vilket vi är mycket stolta över, säger Ikeas marknadschef Patrik Nygren-Bonnier till Dagens Media.
IKEA Communications i Älmhult står bakom katalogen och gör design, layout, fotografi och text till de över 300 sidor som katalogen består av i samarbete med fotografer, inredare, stylister och grafiska specialister. Det tar 18 månader att sammanställa en katalog, skriver Quartz.
Ikea-katalogen trycks på FSC-certifierat papper. I tryckprocessen involveras en lång rad reproleverantörer, pappersleverantörer, bokbinderier, och offset- och rotogravyr-tryckerier. Länderna står sedan för sin egen distribution.
Bild: Ikea