”Det bästa svensk grafisk industri kan prestera”
”Det bästa svensk grafisk industri kan prestera i dag och kanske även i morgon.” Det är stora ord i Svenska Publishingprisets motivering till Intellecta, och tryckeriet Ineko, när de vann specialpriset för ”bästa fysiska utförande” på tävlingens prisutdelning på onsdagskvällen.
Priset belönar den som på bästa sätt hanterar den grafiska tekniken med tryck, repro, efterbehandling och pappersval. I årets tävling var det Intellecta som vann priset med sin årsredovisning Metamorphos. Tryckeriet Ineko, som vid trycktillfället ingick i Intellecta-koncernen*, har naturligtvis stått för tryckningen och kan nu titulera sig ”Sveriges bästa tryckeri”!?
Hela motiveringen lyder:
För ett fysiskt utförande som får det att vattnas i munnen – extra allt. Det bästa svensk grafisk industri kan prestera i dag och kanske även i morgon.
* Intellectakoncernen sålde i augusti tryckeriverksamheten, med bolagen Ineko, Strålins Grafiska och OnTime Lager och Distribution till investeringsfonden Accent Equity 2012.
Mer om årets upplaga av Svenska Publishingpriset:
- Elanders delaktig i fyra priser
- Alla vinnare i Svenska Publishing-Priset
- Fru Berg producerade bästa utbildningsprogrammet
- Webbaserad byxguide vann Stora Publisingpriset